Jdi na obsah Jdi na menu
 


3x jinak VOLVO C30

1. 5. 2007

Tři tváře Volva C30: Keke Rosberg

Tři tváře Volva C30: Keke Rosberg

Pochybuje tu někdo o serióznosti tohohle Volva?
Pochybuje tu někdo o serióznosti tohohle Volva? 
Sekvenční turba a nucené mezichlazení rovná se 507 koní
Sekvenční turba a nucené mezichlazení rovná se 507 koní
Čtrnáctipístkové třmeny jsou dalším dílem Evolve
Čtrnáctipístkové třmeny jsou dalším dílem Evolve
Při pěti stovkách koní je ochranná klec docela dobrý nápad
Při pěti stovkách koní je ochranná klec docela dobrý nápad
Je to švédské a má to něco společného s F1... co je to?

Jistě, Rosberg narozený v Stockholmu je to v první řadě, ale je to také třetí z vyladěných modelů Volvo C30, které se představili na Las Vegaské SEMA show. Vzala si ho do parády firma Evolve a já si ho nechal nakonec, protože je to ta největší bomba.

A co že to má vlastně společného s F1? Lidé od Evolve tvrdí, že chtěli vytvořit něco, co by vypadalo jako směs ostrého evropského hatchbacku a vozu Formule 1. A to nejen vzhledem, ale i tím, co může nabídnout svému řidiči. Povedlo se jim to? Posuďte sami.

Začali tím, že z auta odmontovali veškeré svislé části karoserie. Zadní blatníky jsou o neuvěřitelných 15 centimetrů širší, zatímco přední nejsou rozšířené vůbec. Klínovitý půdorys vozu působí zlověstně přikrčeně a širokánská ramena zaženou komukoli chuť na závodění.

Pohled zezadu je zřejmě nejvýhružnější. Přísně funkční difuzor umožňuje čerstvě předjetým autům krátký pohled pod sukně a výfuky, ústící nad koly v bocích zadních blatníků vmetou saze do obličeje každému, kdo by se chtěl posmívat střešnímu spoileru. Ten je totiž také plně funkční a navíc plynule nastavitelný, aby měl pilot plnou kontrolu nad zadním přítlakem.

Zabiják pod kapotou

A že to bude sakra potřebovat. Základem motoru je dotřetice nejsilnější sériová T5 o objemu 2,5 litru, tentokrát ale dostala dvojici turbodmychadel, pracujících v sekvenčním režimu. Výsledkem je 507 koní v 6100 otáčkách a zdrcujících 636 Nm krouťáku při 3800 ot./min.

Evolve jde na všechno pěkně zgruntu, což dokazuje nově vyvinutý systém chlazení stlačeného vzduchu. Místo klasického mezichladiče totiž využívá mrazící síly klimatizační jednotky. Uvnitř sacího potrubí přibyl výparník napojený na sériovou klimatizaci a tím pádem se daří snížit teplotu stlačeného vzduchu dokonce níž, než je teplota vzduchu vnějšího. To neumí ani většina mezichladičů.

Při takovém výkonu by bylo bláznovstvím spoléhat na pohon předních kol, takže se firma Evolve spojila se švédským specialistou, firmou Haldex. Ano, stejně jako Heico a stejně jako samotné Volvo u svých sériových čtyřkolek. Výsledkem je zakázkový, elektronicky řízený systém, spolupracující s manuálním šestikvaltem.

Když chceš něco pořádně, udělej si to sám...

Kreativita konstruktérů Evolve ovšem neskončila u nuceného chlazení, ruku (a mozek) k dílu přiložili i při konstrukci brzd. Zbrusu nový systém má na předních kolech čtrnáctipístkové (!!!) třmeny a na zadních šestipístkové. Přední třmen se skládá z více než stovky součástek a k jeho největším přednostem patří, že ke každému pístku má přístup čerstvý vzduch doslova ze všech stran, takže se snižuje riziko přehřátí brzdové kapaliny. Masivní dvoudílné kotouče o průměru 386 a 362 mm doplňují úctyhoný brzdný systém. Ještě jsem ale vynechal jednu zajímavost: Tradiční ruční brzdu nahradil v tomhle speciálu hydraulický systém, napojený na přední brzdy. Smyky přes ručku tedy nepřicházejí v úvahu, ale zato můžete zabrzdit přední kolo a plynem natlakovat turba, abyste měli co nejbrutálnější start...

Ani podvozek nenechala firma Evolve v rukou jiných úpravců. Na přední nápravu ručně vyrobili nový stabilizátor a napojili ho na stavitelné tlumiče Koni. Tvrdé pružiny Eibach naznačují, že půjde převážně o jízdu po závodní trati. Úplně nová zadní náprava se dočkala zakázkových poloos, spojených s příčkovým nosníkem, který udržuje obě nezávoslá kola na zemi za všech situací. Stabilizátory Koni jsou vidět i skrz zadní difuzor. Obě nápravy jsou osazeny systémem rychlé změny světlé výšky, který umožňuje bleskově auto snížit či zvýšit pouze s pomocí obyčejného nástrčkového klíče.

Když se řekne Pirelli P-Zero Rosso 265/30-19, většina lidí si představí zadní nápravu nějakého pořádného sporťáku, jenže tyhle pneumatiky Evolve C30 obouvá na předek. Vzadu najdete monstrózní 355/25-19. Rozměrům pneumatik odpovídají i kola, vpředu 19x9 palců, vzadu 19x14 palců. Stejně jako na většině ryze závodních aut i tato kola mají jedinou centrální matku.

Interiér je pojatý minimalisticky. Najdete v něm šestibodovou ochrannou klec, tmavé kožené čalounění zvýrazněné žlutým obšíváním, plovoucí středovou konzolu z nového průsvitného plastu a špičkový sériový systém Volvo Premium Sound o výkonu 650 Wattů.

To asi, kdyby vás omrzelo to věčné hvízdnání turbodmychadel...


Co je sekvenční přeplňování?

Jedno turbo je malé, takže se lépe roztočí a dodá tlak už v nízkých otáčkách. Druhé je velké a stará se o přísun dostatku stlačeného vzduchu ve zbytku otáček. Mezi první sériová auta s tímto systémem patřilo Porsche 959, později přibyly i dostupnější vozy Mazda RX-7 Turbo, Toyota Supra Turbo. V poslední době se systém osvědčil na dieselových motorech (např. u BMW 535d).


fotogalerie


Volvo C30 Evolv… - Volvo C30 EvolveVolvo C30 Evolv… - Volvo C30 EvolveVolvo C30 Evolv… - Volvo C30 EvolveVolvo C30 Evolv… - Volvo C30 EvolveVolvo C30 Evolv… - Volvo C30 EvolveVolvo C30 Evolv… - Volvo C30 EvolveVolvo C30 Evolv… - Volvo C30 EvolveVolvo C30 Evolv… - Volvo C30 EvolveVolvo C30 Evolv… - Volvo C30 Evolve

Tři tváře Volva C30: Racek

Tři tváře Volva C30: Racek
Jen vzlétnout, co říkáte?
Jen vzlétnout, co říkáte? 
Aby také ne, s téměř 390 koňskými silami...
Aby také ne, s téměř 390 koňskými silami...
Známá
Známá "plovoucí" středová konzola byla opticky protažena až k čelnímu sklu
Druhé upravené Volvo si vzal do parády další světoznámý úpravce švédských aut, firma IPD (International Product Development).

Tenhle výtvor už je daleko výraznější „tuneřina“, než snowboarďácká C30 od Heico Sportiv, ale rozhodně to nemyslím urážlivě. I přes extrémně provedený zevnějšek v IPD rozhodně nezapomněli na techniku.

Začněme ale tím nejočividnějším. C30 SC sice nelétá, ale vypadá, že by chtěla. Racčí křídla, neboli dveře typu Gulwing, si vyžádala stovky hodin vývojových prací, ale vypadají (a fungují) podle toho. Třešničkou na dortu je agresivní přední maska, rozšířené blatníky a nový zadní difuzor. Lakování v barvě švédské vlajky jen doprlňuje celkový dojem.

Stejné barvy ale najdete i uvnitř. Čalounění z Alcantary v odstínech Vibrant Blue a Screaming Yellow pokrývá středovou konzolu, prodlouženou až k čelnímu sklu a v případě ozvučení a zábavního systému se v IPD rozhodně nedrželi při zdi.

Většina věcí, včetně dvou osmipalcových dotykových obrazovek je od firmy Alpine. Digitální zesilovače, komponentní reproduktory, integrace přehrávače iPod, příjem satelitního rádia, vestavěná navigace, je tu zkrátka všechno, na co si vzpomenete.

Vnějším vzhledem to nekončí

Jak jsem už psal, tohle auto naštěstí není jen na vystavování. IPD se vrhli na nejsilnější sériový motor, pětiválec o objemu 2,5 litru a použili nejposlednější trend v přeplňování benzínových motorů: turbodmychadlo a kompresor dohromady.

Ze sériových 220 koní dělá nové sání K&N Typhoon, turbodmychadlo KKK a kompresor švédské firmy Lysholm nějakých 390 koní. Asfalt trhající točivý moment 555 Nm je k dispozici už při 2200 ot./min.

Výkon z motoru odchází přes sériový manuální šestikvalt, spálené plyny přes třípalcový nerezový sportovní výfuk IPD se závodními tlumiči a katalyzátory.

Když už jsme u tlumičů, na nápravách najdete plně nastavitelné kousky od KW s pěticentimetrovým rozsahem a dvanácti polohami tlumení. Na zadní nápravě je nový stabilizátor vylepšující vyváženost a dodávající autu trochu té přetáčivosti pro zábavu a lepší řezání zatáček na trati.

Disky Pentasport obouvají slavné gumy Pirelli P-Zero a v přední nápravě najdete samosvorný diferenciál Quaife, aby se vám ty stovky koní nezměnily v oblak spálené gumy.

Při takhle důkladné úpravě se nevyplácí zapomenout na brzdy a u IPD to dobře vědí. Přední odvrtávané kotouče mají 13 palců, tedy stejně, jako kola třeba u Favorita. A třmeny jsou tak velké, že byste jimi určitě nechtěli dostat do hlavy.


Kde se vzaly dveře Gullwing

Průkopníkem a zřejmě nejúchvatnějším vozem, který kdy vozil racčí křídla, byl legendární Mercedes-Benz 300SL z padesátých let. Právě jemu se také začalo přezdívat Gullwing. Přestože stejné dveře měl Bricklin SV-1 ze sedmdesátých a DeLorean DMC-12 z osmdesátých let, při vyslovení toho jména se už navždy vybaví krásný zakulacený Mercedes.


fotogalerie


Volvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPDVolvo C30 IPD - Volvo C30 IPD

Tři tváře Volva C30: Snowboarďáci

Tři tváře Volva C30: Snowboarďáci

Nový bodykit a
Nový bodykit a "maskovací" nátěr jen tak někdo nepřehlédne
Posílený motor má zhruba 300 koní a pohání všechna kola
Posílený motor má zhruba 300 koní a pohání všechna kola
Uvnitř nouze o zábavu určitě nebude
Uvnitř nouze o zábavu určitě nebude
Automobilka Volvo představila svůj zbrusu nový hatchback teprve nedávno v Paříži, ale už teď přichází se třemi odvozenými speciály.

Začněme tím nejumírněnějším modelem, za kterým stojí spojení tradičního německého úpravce této švédské značky, Heico Sportiv a výrobce sněžných prken Burton Snowboards. C30 se zimním „maskáčovým“ kabátem (ovšem vytvořeným z barev s perleťovým efektem) má uvnitř všechno, co byste k mohli potebovat k výletu na hory. V kufru najdete speciální úložné prostory na snowboardové boty, helmy a ostatní vybavení, na střeše se na speciálních držácích vyjímají dvě prkna Burton 2008 Vapor s vázáním C60.

Na karoserii najdete nový bodykit, který obsahuje prahy, spoilery, novou masku i zadní difuzor. Pozornosti tunerů ovšem neušel ani motor. Špičková jednotka T5, tedy pětiválec o objemu 2,5 litru, dostala modifikované turbodmychadlo Borg-Warner, nový mezichladič s elektronicky řízeným ostřikem vodou, přeladěnou řidící jednotku a sportovní nerezový výfuk s kovovým katalyzátorem a čtveřicí koncovek.

Výsledný výkon se odhaduje zhruba na 300 koní a 420 Nm, což ve spojení s šestistupňovým manuálem znamená, že se bavit začnete ještě mnohem dřív, než na ty hory dojedete. A že nasněžilo? Žádný problém – Heico má totiž v rukávu ještě svůj největší trumf.

Do sněhu a mokra

Tahle C30 má totiž trvalý pohon všech kol. A není to žádné tunerské flikování, Heico se spojilo se švédskou firmou Haldex a společně do C30 zabudovali elektronicky řízenou čtyřkolku. Ještě k tomu přičtěte nové nastavitelné tlumiče a pružiny, osmnáctipalcová kola s pneumatikami Toyo R888 245/40 R18 se speciálním vzorkem Heico, brzdy se čtyřpístovkými třmeny a vrtanými kotouči, a schopná kombinace je na světě.

Ani uvnitř téhle C30 nepřijdete zkrátka. Sedadla jsou ručně přečalouněná kůží Lugano v černošedivé kombinaci, stejně jako volant s tlustším věncem, zadtímco pedály, řadicí páka i ruční brzda dostaly hliníkový povrch.

V kožené středové konzole najdete speciální držáky na iPod a smartphone Motorola MOTO Q a samozřejmě bezdrátovou komunikaci Bluetooth. O zvuk se stará systém Volvo Premium, který už opravdu žádné vylepšení nepotřebuje: jeho digitální zesilovač má výkon 650 wattů, systém Dolby Pro Logic II a je připojený 10 reproduktorů Dynaudio.

Nevím jak vy, ale já bych docela vyrazil na hory!

Proč je mezichladič ostřikován vodou?

Mezichladič ochlazuje vzduch z turbodmychadla, protože ten se stlačením ohřeje na nějakých 100°C. Pokud ale jedete ostře a turbo tlakuje častěji, než při běžném provozu, mezichladič se začne zahřívat. Horký vzduch totiž není chlazen přímo okolním proudícím chladným vzduchem, ale také přímo kovovou konstrukcí mezichladiče. Ve chvíli kdy na ní pošlete rozprášenou vodu, jejím odpařováním teplota mezichladiče klesne. Problém je, že v běžném provozu je třeba použít inteligentní elektronickou řídící jednotku, která rozpozná styl jízdy a začne chladit dost dopředu. Když už na to šlapete, je většinou pozdě.


fotogalerie

Volvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton SnowboardsVolvo C30 Heico… - Volvo C30 Heico Sportiv a Burton Snowboards